Home

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

srodowiskowylogo

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
Wincentego Pola 20a, 32-020 Wieliczka
Telefon: 505 006 665


W Wieliczce powstało miejsce, w którym każda dorosła osoba, która przeżywa kryzys psychiczny może bezpłatnie uzyskać wsparcie psychologiczne, społeczne oraz psychiatryczne. Wystarczy, że zamieszkuje jedną z gmin powiatu wielickiego (Gdów, Biskupice, Niepołomice, Kłaj oraz Wieliczka).

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚĆZP) o którym mowa, powstało z ramienia Fundacji Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” jako projekt współfinansowany ze środków unijnych. Od września bieżącego roku każdy, kto jest w trudnej sytuacji życiowej i w związku z tym wymaga wsparcia doświadczonych osób może skorzystać z takiego wsparcia bezpłatnie. Zespół składa się z lekarza psychiatry, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, asystentów zdrowienia.

W jaki sposób można rozumieć kryzys psychiczny, a więc do kogo skierowana jest prezentowana oferta:

- do osób, które doświadczają różnych trudności życiowych, z którymi nie potrafią sobie poradzić i w związku z tym przeżywają długotrwały stres,
- do osób, które doświadczyły straty, np. śmierci bliskiej osoby, rozwodu, wyprowadzki dzieci, rozstania,
- do osób, które już w przeszłości korzystały lub nadal korzystają ze wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego,
- do osób, które przeżywają cierpienie psychiczne, z którym nie potrafią sobie poradzić,
- do bliskich i rodzin osób, które doświadczają trudności emocjonalnych i psychicznych.

Pracujemy w oparciu o zasady Otwartego Dialogu, który m.in. zakłada, że istotną częścią wychodzenia z kryzysu psychicznego jest zaangażowanie we wspólne spotkania osób bliskich. Inną zasadą, która nam przyświeca jest włączenie osoby potrzebującej wsparcia w proces decydowania o dalszym toku leczenia (np. kogo ze swoich bliskich chciałby zaprosić na wspólne spotkania, gdzie się będą one odbywały). Innym ważnym elementem jest możliwość uzyskania wsparcia w bardzo szybkim okresie czasu (z założenia do 72 godzin od zgłoszenia się, natomiast w praktyce można przyjść do Centrum osobiście i zostać przyjętym od razu).

W jaki sposób można się zgłosić do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego?
Osoba doświadczająca kryzysu emocjonalnego lub ktoś z jej bliskich może przyjść osobiście do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które mieści się w Wieliczce przy ulicy
Wincentego Pola 20a (niedaleko Kampusu Wielickiego) lub zadzwonić pod numer 505 006 665.

 

 

Przydatne linki

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
loader